مزایا و معایب کسب و کار اینترنتی چیست

برای وارد شدن به هر شغل و کاری ما ابتدا باید با مزایا و معایب آن آشنا شویم. مزایای کسب و کار اینترنتی بسیار زیاد است و تقریبا هیچ عیبی در آن نیست، اما لازم است شما کامل با آنها آشنا شوید تا با آگاهی کامل فعالیت و راه اندازی کسب و کار اینترنتی را شروع کنید.

مزایا کسب و کار اینترنتی

در بین تمام مزایای کسب و کار اینترنتی از نظر من ۳ مورد اولی که در ادامه توضیح داده‌ام مهمترین مزیت کسب و کار اینترنتی به شمار می‌آیند. برویم تا با هم راجب مزایا کسب و کار اینترنتی بیشتر آشنا شویم.

فعالیت ۲۴ ساعته

همانطور که در پست کسب و کار اینترنتی چیست توضیح دادم مهمترین‌ دلیل راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی را می‌توان به ۲۴ ساعته بودن آن اشاره کرد. به دلیل آنلاین بودن کسب و کار شما و دسترسی ۲۴ ساعته مردم به اینترنت هر زمانی می‌توانند به سراغ شما آمده و از محصولات و خدمات شما استفاده کنند.

بدون محدوید مکانی

مشتریان شما دیگر شامل افرادی در شهر یا محله که از روبروی مغازه شما رد می‌شوند نیستند. بلکه شما با بهره‌وری مناسب از اینترنت و با بازریابی صحیح می‌توانید نگاه تمام مردم در شهر یا استان و حتی کشور را به کسب و کارتان هدایت کنید.

شروع کار در خانه به همراه ساعت کاری منعطف

یکی از مزیت‌های خیلی خوب کسب و کار اینترنتی لازم نبودن به رهن یا اجاره مکان می‌باشد. شما در منزل خودتان می‌توانید شروع به راه‌اندازی کسب و کار خود بکنید و در هر ساعتی از روز که دوست داشتید به سراغ انجام‌ کار بروید. البته که پیشنهاد می‌کنم سعی کنید یک اتاق جداگانه و یا یک بخش از خانه را مخصوصا این کار قرار دهید و ساعت کاری مشخصی هم داشته باشید تا دچار بی نظمی نشوید.

نیاز نداشتن به کارمند در شروع

برای شروع تقریبا نیاز به کارمند و هیچ فردی ندارید و خودتون به تنهایی از عهده‌ کارها بر می‌آیید.خیلی از کارها به صورت خودکار انجام می‌شود و نیاز به هیچ شخصی ندارد. در صورت نیاز به بخش‌هایی از کار که بسیار تخصصی هستند را می‌توانید به صورت پروژه‌ای برون‌سپاری کنید.

سرمایه و هزینه های کم شروع کسب و کار اینترنتی

با توجه به اینکه شما نیاز به مکانی برای شروع ندارید و نیاز به کارمند هم ندارید و مهارت‌های لازم برای شروع هم به صورت رایگان در اینترنت هستند. می‌توان گفت تقریبا هزینه خاصی ندارید و در مقایسه با راه‌اندزی دیگر مدل‌های کسب و کار هزینه شما بسیار کم  و ناچیز می‌باشد.

تقویت‌ کننده شغل اصلی شما

اگر قبلا مطلب کسب و کار چیست؟ را مطالعه کرده باشید، در آنجا توضیح دادم که شما می‌توانید کسب و کار فعلی خودتان را نیز به کسب و کار اینترنتی تبدیل کنید. همانطور که گفتم اکثر ایده‌های کسب و کار اینترنتی از روی کسب و کار‌های سنتی ایجاد شده‌اند. پس اگر در حال حاضر شغلی دارید که مالک آن هستید می‌توانید مدل اینترنتی آن را نیز راه‌اندازی کنید و باعث پیشرفت شغلتان بشوید.

دسترسی سریع مشتریان به اطلاعات

مورد خیلی مهم دیگری که باید به آن اشاره کنم، دسترسی سریع مشتریان شما به خدمات یا محصولاتتان می‌باشد. در کسب و کار سنتی معمولا ساعت‌های خاصی و با مراجعه حضوری مشتری این اتفاق می‌افتد و اگر مشتری حتی سوال ساده‌ای داشته باشد مجبور به حضور در مغازه شما یا دفتر کار شما می‌باشد. اما مزیت‌ کسب و کار اینترنتی در اینجا هم باعث می‌شود شما سوالات متداول و اطلاعات مهم که مشتری نیاز دارد را در سایت قرار داده تا هر زمانی که مشتری خواست به نتیجه مورد نظر خود برسد.

داشتن شغل دوم یا شغل پاره وقت

یکی دیگر از مزیت‌های کسب و کار اینترنتی این هست که می‌توانید از آن به عنوان شغل دوم نیز نگاه کنید. به دلیل مزایای بسار خوب این شغل که در بالا اشاره کردم می‌توانید ساعت‌های آزادی از روزتان را مشغول به این کار شوید.

با هر پیش‌زمینه کاری می‌توان وارد آن شد

مهم نیست که شما در چه حوز‌ه کاری در حال فعالیت هستید. یکی از مزایای خوب فعالیت در حوزه اینترنت این است که با هر پیش زمینه‌ای بدون محدودیت می‌توانید فعالیت خود را شروع کنید. برای مثال اگر در هر یک از زمینه‌های فروش کالا‌های فیزکی و محصولات در حال فعالیت بودید می‌توانید در اینترنت نیز همان کار را انجام دهید. همچنین اگر خدماتی ارائه می‌کردید مانند مشاوره در زمینه‌های مختلف همان کار‌ها را در اینترنت با مزیت‌های بیشتر می‌توانید انجام دهید.

رقابت پایین

راستش به نظر من در ایران به نسبت دیگر کشور‌های دنیا در این حوزه هنوز خیلی خیلی فرصت و جای کار فراهم هست. بر اساس یک آمار از خرده‌فروشی‌های آنلاین در کشور چین حدود ۵۰ درصد  خرید‌ها اینترنتی می‌باشد در کشور آمریکا حدود ۳۰ درصد و در ایران حدود ۳ درصد. همینطور در حوزه خدمات نیز خیلی خیلی جای کار وجود دارد و رقیبانی بسیار ضعیف در مقایسه با کسب و کارهای خارجی وجود دارند.

دیگر مزایای کسب و کار اینترنتی

 • هزینه مواد اولیه ارزان و در دسترس
 • نیاز نبودن به مجوز خاصی در شروع
 • گرفتن آسان مجوز
 • کسب درآمد خودکار در طول شبانه روز
 • امکان فروش به صورت پستی
 • صرفه جویی در وقت
 • صرفه جویی در هزینه‌ها
 • امکان دورکاری به دور از خطر آلودگی و بیماری
 • امکان جذب کارفرما و یا مشتری‌های جدید بدون محدودیت‌ مکانی
 • استقلال شخصی در شغل و کسب و کار
 • داشتن اوقات فراغت بیشتر
 • نیاز نبودن هیچ گونه لباس رسمی
 • بازده مالی مناسب به نسبت هزینه‌ها

معایب کسب و کار اینترنتی

به جرائت می‌توان گفت که تقریبا هیچی عیبی در کسب و کار اینترنتی وجود ندارد و مهم‌ترین اتفاق قرن ۲۱ هست که سر آغاز عصر علم و فناوری بوده ‌است. اما لازم هست مواردی که موجود دارند رو نیز به شما بگویم که با انتخابی صحیح و عاقلانه به سراغ آن بیاید.

شروع کار در خانه به همراه ساعت کاری منعطف

با اینکه این مورد خود یک مزیت به حساب می‌آمد اما در طولانی مدت می‌تواند یک عیب بزرگ بشود. سعی کنید از همان ابتدا برنامه‌ریزی منظمی داشته باشید تا هم دچار افسردگی به دلیل کار در خانه نشوید و هم ساعت کاری منعطف باعث به هم ریختگی در برنامه خواب و بیداری شما نشود.

پایین بودن اعتماد مشتری و احساس امنیت

مورد بعدی که یکی از عیب‌های بزرگ کسب و کار اینترنتی به شمار می‌آید اعتماد سخت مشتری به کسب و کار شما و نداشتن احساس امنیت در پرداخت وجه می‌باشد، که البته راه حل‌های مختلفی دارد که اگر به خوابی آن‌ها را انجام دهید این مورد به خوبی حل می‌شود. در دیگر مطالب به این موضوع می‌پردازم.

ایجاد اختلال در اینترنت

کسب و کار اینترنتی بر پایه اینترنت هست. و مهمرین مزیت آن هم اینترنتی بودن هست و حالا اگر اختلای و وقفه‌ای در اینترنت وجود داشته باشد این مورد خود بزرگترین عیب و مشکل در آن می‌شود. مشکلات شبکه و سرور‌ها و قطعی و اختلال از سمت مخابرات و زیر ساخت‌ها ضربات سنگینی رو به کسب و کار اینترنتی می‌زند.

نبود تست کالاها و محصولات فیزیکی

برای کسب و کار‌های اینترنتی که فعالیت در زمینه فروش محصولات فیزیکی دارند این مورد خود یک چالش هست. البته که راه‌حل‌هایی در این زمینه برای بهتر کردن شرایط می‌باشد تا مشتری قبل از خرید بتواند اطلاعات کاملی از آن محصول فیزیکی بدست آورد. به عنوان مثال نمایش عکس و ویدئو با کیفیت از کالا، نوشتن دقیق سایز و وزن کالا می‌تواند تا حدودی این مسئله را حل کند.

الان که به صورت کامل با همه مزایا و معایب کسب و کار اینترنتی آشنا شدید، بدون مقدمه و توضیحات اضافی دیگر برویم سراغ راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی خودمان.

موارد مورد نیاز راه اندازی کسب و کار اینترنتی

صفر تا صد راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی

۳۰۰ ایده راه اندازی کسب و کار اینترنتی

انواع کسب و کار اینترنتی

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

سلام، خوش اومدی به وبلاگ من. امیدوارم مطالب وبلاگ واست مفید باشه. اگر دوست داشتی راجب من بیشتر بدونی قسمت درباره من رو مشاهده کن. همینطور از طریق ایمیل: hamedsamadianzadeh@gmail.com می‌تونی هر نظر، پیشنهاد و یا کاری با من داشتی بهم اطلاع بدی.

آخرین نظرات دوستان